Eleganckie zasłony w aranżacjach wnętrz

Zasłony potrafią zdobić wnętrze. Ta prawda znana jest nie od wczoraj, ale od stuleci. W dawnych pałacach zasłony pełniły naprawdę wielką rolę i ich gabaryty odpowiednio dopasowywały się do skali zadania.

Współczesna aranżacja wnętrz jest pod tym względem niemal nietypowa, ponieważ zasłony stały się ponownie ważne w naszych wnętrzach po okresie ich prawie całkowitej eksmisji, kiedy lubiliśmy rezygnować nie tylko z zasłon, ale i z firanek. Zasłony wróciły do nas razem ze stylem skandynawskim, który zimny i minimalistyczny w swojej istocie, potrzebował bardziej agresywnego skontrastowania. I osiągane było to między innymi poprzez właśnie eleganckie, bogate zasłony. Dzisiaj można powiedzieć, że zasłony wróciły już na salony, dosłownie i w przenośni. Jak wygląda ten powrót?

Idealne do każdego wnętrza

W zasadzie nie ma wnętrz, w których eleganckie zasłony by się nie sprawdziły. Warunkiem jest jedynie ich odpowiednie wkomponowanie w aranżację, ponieważ mamy tutaj dużo opcji i łatwo jest stworzyć coś wewnętrznie niespójnego. Jedyną globalną zasadą jest tutaj, by zasłony, które aspirują do miana eleganckich, były długie. Regułę tę można naciągnąć w kuchni, ale poza nią powinny one sięgać do podłogi lub nawet się na niej wygodnie położyć.

zasłony okienne w stylowej aranżacji

Jeśli chodzi o konkrety, we wnętrzach nowoczesnych powinniśmy raczej stawiać na zasłony możliwie proste, lekko składane i o prostych fakturach. Powinny one sprawiać wrażenie lekkości i uzupełniać się z najbliższym otoczeniem. We wnętrzach bardziej tradycyjnych i rustykalnych zasłony mają wręcz prawo walać się przy oknie, rozpływać, panoszyć. Powinny być ciężkie i mocno kolorystycznie zdefiniowane. Jeśli będą do czegoś bezpośrednio pasować, to do sofy. Z reszty pomieszczenia mają prawo się wyraźnie wyróżniać mocno zaznaczonym kolorem. Należy jedynie uważać, by takich zasłon nie łączyć ze zbyt wyrazistymi tapetami, co może przynieść efekt chaosu i sprawić, że odwiedzający salon dostaną oczopląsu.

Upinanie zasłon i firanki

Dla zasłon w nowoczesnych aranżacjach od upinania ważniejsze jest odpowiednie kształtowanie. Proste zasłony nie wymagają i nie lubią upinania. W stylu prowansalskim, bardzo modnym ostatnio, można przewiązać je w połowie, ale nie należy tworzyć z nich symetrycznych kutasów. Jest to co prawda element polskiej tradycji, ale zdecydowanie lepiej jest go pozostawić w pałacach klasycystycznych i zdecydować się na asymetryczne układy wiktoriańskie. W podobny sposób upinane są zazwyczaj firanki, ale tutaj trzeba mieć na uwadze, że jeśli w ogóle stosujemy firanki, zasłony raczej upinane być nie powinny.

Nie zapominajmy o karniszach

Wybierając odpowiednie eleganckie zasłony do naszego salonu, powinniśmy pamiętać o karniszach, na których zostaną zawieszone. Te zawsze muszą być dobrane komplementarnie do zasłon i nie ma tutaj żadnego miejsca na kontrast czy ekstrawagancję. Można oczywiście wybierać bardzo bogate i zdobione karnisze, ale jeśli zasłony będą eleganckie swoją prostotą, takie powinny być też karnisze.

Jeden komentarz

  1. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Styl pisania jest pouczający, ale wciągający, tematy, które są poruszane na tym blogu (nie tylko w tym artykule) są wyjątkowe, a ich punkt widzenia jest odświeżający. Jest tutaj niewątpliwie smykałka do tworzenia ciekawych artykułów, które trzymają mnie w napięciu do samego końca. Absolutnie polecam przeczytanie artykułu i kolejnych na tym blogu!

Dodaj komentarz