Jak skutecznie oszczędzić w 2021 roku – sposoby na domowe oszczędności

Początek nowego roku to zawsze fala podwyżek. Droższe staje się wszystko i jest to zjawisko, które istniało praktycznie od zawsze. W tym roku będzie to szczególnie bolesne, ponieważ wraz z pierwszym stycznia 2021 pojawia się cały szwadron nowych podatków, często nazwanych dla niepoznaki daninami lub opłatami, a wiele innych danin publicznych idzie w górę. Rosną też ceny surowców, w tym cena energii elektrycznej, która następnie przekłada się na wszystkie inne produkty. W końcu każdy biznes płaci więcej lub mniej za prąd, jego koszty rosną, a kto inny może to załagodzić, jeśli nie klient na fakturze? Zresztą my też zobaczymy rachunek za prąd. Jak zatem skutecznie oszczędzać?

Duże inwestycje

Każdy projekt musi mieć solidne fundamenty. Tak samo jest z naszym oszczędzaniem. Jeśli chcemy oszczędzać, musimy upewnić się, że w kwestiach podstawowych nie wydajemy więcej, niż naprawdę musimy. Dotyczy to przede wszystkim kosztów utrzymania domu lub mieszkania, które będą zjadały sporą część naszych dochodów. Pytanie tylko, jaka to będzie część? Jeśli nasz budynek traci dużo ciepła przez nieszczelne okna i ściany przepuszczające ciepło, wtedy za ogrzewanie zapłacimy bardzo dużo. Jeśli jeszcze mamy tradycyjne żarówki, nie tylko będziemy je musieli bardzo często wymieniać, ale rachunki za prąd będą nieporównanie wyższe niż wtedy, kiedy dom oświetla się diodami LED. Wentylacja z rekuperacją to wentylacja o niebo lepsza od takiej bez rekuperacji. Warto mieć panele słoneczne i/lub pompę ciepła. Lepiej jeździć samochodem raczej bezawaryjnym niż takim, który regularnie wymaga jakichś napraw, bo ciągle się psuje. W domu może działać nam energooszczędna lodówka lub pralka bądź urządzenia, które pobierają bardzo dużo mocy. Wszystko to oczywiście kwestie, których nie można zmienić mocnym postanowieniem poprawy, ale w stosunku do każdej z nich na pewnym etapie trzeba było podjąć określoną decyzję. Takie decyzje będą się od czasu do czasu pojawiały i upewnijmy się, że zawsze w takim przypadku podejmiemy właściwą. Ich efekty się kumulują.

Porównujmy i korzystajmy z alternatyw

Ważnym elementem oszczędzania jest także to, by za te same pieniądze mieć więcej lub uzyskać to, czego potrzebujemy, ale mniejszym kosztem. Wbrew pozorom, jest to dość proste, ale wymaga podjęcia inicjatywy. Związane jest to przede wszystkim z faktem, że ta sama rzecz w różnych sklepach będzie mogła mieć bardzo różna cenę. Co więcej, ta cena może się zmieniać z dnia na dzień. Sklepy starają się bowiem poprzez ciągłe fluktuacje oceniać elastyczność cenowa produktów i ustalać optymalny poziom cen. Dla nich jest to ciągły eksperyment, a dla nas powinno być to nieustanne polowanie. Zazwyczaj sklepy o podobnym profilu lokalizują się jeden obok drugiego, dzięki czemu takie porównania nie są specjalnie trudne. Wystarczy śledzić i zapamiętywać ceny, a kiedy zauważymy jakieś niekorzystne dla nas odchylenie, po prostu rezygnować z zakupów w danym miejscu.

Mądre wykorzystywanie promocji

Promocje to znakomity sposób na robienie zakupów. Sklepy zarabiają na nas bowiem bardzo dobrze. Ich realne koszty są znacznie niższe od cen, jakich żądają. Dlatego też mogą sobie co jakiś czas pozwolić na przyciąganie do siebie klientów naprawdę znakomitymi promocjami, które dla nich nie będą stratą – po prostu zarobią na danej rzeczy trochę mniej, a odbiją sobie na innych, które zwabiony klient kupi. Zadaniem dla nas jest w pierwszej kolejności wyszukiwanie takich promocji, ponieważ są naprawdę korzystne. Można na nich zrobić zapasy produktów nie psujących się szybko, można w ich czasie uzupełnić garderobę i można też po prostu zmniejszyć zwykłe rachunki za życie. Z drugiej strony, trzeba uważać, aby przy okazji nie kupić całego wózka innych rzeczy. Trzeba też się zawsze zastanowić, czy jeśli za 3 produkty zapłacimy jak za 2, będziemy w stanie realnie zużyć kupowane rzeczy. Nie zawsze nam się to uda, a wtedy pieniądze są wyrzucone w błoto. Pamiętać tez trzeba o tym, że jeśli produkt przeceniono z 200zł do 150zł, w innym sklepie jego normalna cena może wynosić 129,99zł. Takie sytuacje zdarzają się bardzo, bardzo często.

promocja

Rabaty i upusty oraz bonusy dla stałych klientów

Coraz więcej różnego rodzaju sklepów posiada soje karty stałego klienta czy aplikacje dla klientów. Wiele z nich jest z grubsza bezwartościowe i służy głównie do zbierania informacji od nas, ale porządne firmy starają się w zamian zaoferować swoim stałym klientom ciekawe promocje, zniżki i opcje dostępne tylko dla posiadaczy takich programów lojalnościowych. Warto jest na to zwracać uwagę w sklepach, gdzie kupujemy regularnie, ponieważ może to oznaczać cały nowy wachlarz zniżek, różnego rodzaju programy typu cashback, jak również dostęp do promocji, których nie widzi nikt inny. Czasami są to nawet promocje spersonalizowane tylko dla nas. Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że wybór karty kredytowej z logo sklepu może wcale nie być realnie dobrym produktem, ponieważ korzyści związane ze sklepem mogą nie wystarczyć, by taka karta była realnie konkurencyjna wobec innych produktów.

Rabaty możemy otrzymać również na zakup zamienników do drukarek dostępnych w sklepach online, które stanowią w dzisiejszych czasach doskonałą alternatywę dla drogich oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Wiadomo, że producenci drukarek utrudniają korzystanie z dużo tańszych alternatywnych tuszów, tonerów czy bębnów, ale wiedz jedno, jest to jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania, szczególnie w przedsiębiorstwach, gdzie każdego miesiąca drukuje się tonę dokumentów. Jeśli masz kalkulator w ręku szybko policzysz ile możesz zyskać na zamiennikach do drukarek. O kwestii ich wykorzystania w codziennym drukowaniu napiszemy w kolejnych artykułach, na które już dzisiaj serdecznie Państwa zapraszamy.

Jeden komentarz

  1. Na energii elektrycznej to pewnie tak ale na jedzeniu nie warto oszczędzać. Lepiej mniej zjeść a lepiej.

Dodaj komentarz