Blog o wnętrzach i Lifestyle'u

Poradniki designerskie, a także różności

młoda para omawia w domu w biurze sprawy księgowe
Poradniki

Otwieramy działalność gospodarczą w domu – od czego zacząć?

Wiele osób marzy o własnej firmie, nie każda wciela jednak swoje plany w życie. I choć może się wydawać, że problemem może być niewiara w siebie lub brak pomysłu na własny biznes, bardzo często mamy do czynienia także z innymi, o wiele bardziej niepokojącymi przyczynami. Nie brakuje osób, które do założenia firmy zniechęca przekonanie, że czekające na nie zadanie jest wyjątkowo trudne, a co za tym idzie – nie ma szans na to, aby inicjatywa zakończyła się powodzeniem. Warto więc pamiętać, że takie przekonanie to mit, z którym należy walczyć.

Liczy się pomysł

Posiadanie własnej firmy nie jest prostym zadaniem. Żadne formalności nie odstraszają jednak tak bardzo, jak obawa o to, że nie ma się dobrego pomysłu na własny biznes. To od niego należy więc zacząć chcąc liczyć na spektakularny efekt końcowy. Nie każdy oryginalny plan ma szansę zadziałać, o czym powinny pamiętać przede wszystkim te osoby, które mają problem raczej z nadmiarem niż z niedoborem pomysłów. Najlepiej wybrać więc jeden rodzaj działalności zamiast dekoncentrować się na kilku na raz. Ustalenie pewnych priorytetów jest pierwszym krokiem na drodze do sukcesu.

Sam pomysł nie jest zresztą wystarczający. Pytanie o to, co chcemy zrobić, jest ważne. Nie mniej istotne wydaje się jednak zastanowienie się nad tym, jak właściwie chcemy zrealizować stawiane sobie cele. Każdy pomysł można zrealizować na co najmniej kilka sposobów. Warto więc zastanowić się nad tym, który z nich okaże się tym najlepszym. Nie wolno też zapominać o tym, że własnej firmie powinien przyświecać jeden, bardzo konkretny cel – oczekuje się od niej, że będzie dostarczać nam regularne przychody finansowe. Jeśli więc nasz pomysł jest na tyle innowacyjny, że możemy mieć problem ze znalezieniem klientów, wiele wskazuje na to, że zarobienie na nim może okazać się co najmniej problematyczne.

Co z branżą, w której będziemy działać?

Gdy zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj działalności wybieramy musimy mieć świadomość tego, że nie każda branża jest tak samo dostępna. Nie brakuje przecież takich, które wymagają posiadania koncesji oraz zezwoleń. Uzyskanie niezbędnych dokumentów nie jest niemożliwe. Przeważnie nie jest nawet przesadnie skomplikowane. Należy jednak liczyć się z tym, że nie odbędzie się z dnia na dzień. Innym ograniczeniem, z którym dobrze jest się liczyć, jest możliwość zgody na obowiązkowy wpis firmy do tak zwanej działalności regulowanej. Przeważnie można ją rozpocząć po czternastu dniach od złożenia oświadczenia, z którego wynika, że spełniliśmy wszystkie warunki niezbędne w przypadku tego rodzaju działalności gospodarczej.

w domu podczas pracy

Biznesplan i jego rola

Gdy jesteśmy już pewni, że nasz pomysł na biznes może nieść za sobą zyski, nie oznacza to wcale, że nadszedł czas na załatwianie formalności. Pierwszym naprawdę profesjonalnym krokiem na dodrze do działalności gospodarczej, jest biznesplan. Często opisuje się go jako przewodnik, który pozwala na doprowadzenie do funkcjonalnego biznesu. Może mieć różne formy, najczęściej mówimy jednak w jego kontekście o dokumencie z koncepcją rozwoju firmy. To właśnie w biznesplanie należy umieścić informacje na temat tego, kto będzie prowadzić firmę, na czym będzie polegać działalność gospodarcza, jak ma przebiegać realizowanie poszczególnych założeń, a także – z jakimi kosztami należy się liczyć na samym początku działalności. Stworzenie biznesplanu wydaje się uzasadnione choćby dlatego, że trudno o lepszy sposób na spisanie swoich pomysłów. Starannie przygotowany dokument będzie jednak pomocny także wtedy, gdy zaczniemy szukać sposobu na wsparcie naszej działalności.

Forma prawna działalności

Gdy sami wiemy już wszystko na temat pomysłu na biznes, możemy zacząć zastanawiać się nad wyborem formy prawnej działalności. Możliwości jest co najmniej kilka, a każda z nich ma nie tylko zalety, ale również przynajmniej kilka wad. Szukając najlepszej opcji z możliwych warto jak najwięcej czytać. Dobrym pomysłem z pewnością okaże się jednak również konsultacja ze specjalistą, który zna się na różnych firmach działalności. Bardzo często już na tym etapie zawiązywana jest współpraca z biurem rachunkowym trwająca potem przez lata i przynosząca korzyści każdej ze stron.

Artykuł powstał przy współpracy z biurem rachunkowym Tax Bonus z Dąbrowy Górniczej.