Blog o wnętrzach i Lifestyle'u

Poradniki designerskie, a także różności

seniorzy w ogrodzie
Poradniki

Ogród dla seniora

Kto z nas nie lubi pięknych ogrodów o różnorodnych kwiatach, które cieszą nasze oczy przez większość czasu w ciągu roku? Drzew owocowych dające pyszne soczyste owoce, które są dodatkowo bardzo zdrowe? Widoku pięknej, równo przyciętej, zielonej trawki?

Odpowiedź sama nasuwa się na myśl – wszyscy kochamy takie widoki, zwłaszcza gdy ogród jest odpowiednio zadbany i pielęgnowany. Nie sposób nie wspomnieć o posiadaczach takich ogrodów, którzy sami doskonale zdają sobie sprawę ile poświęcenia, wysiłku związanego z pracą oraz serca muszą włożyć aby osiągnąć takie efekty, jednakże satysfakcja, zadowolenie oraz podziw gapiów rekompensuje wszystkie negatywne emocje jakie doświadczamy z związku z pielęgnacją ogrodu.

Przechodząc jednak w okres gdzie otrzymuje miano seniora czy emeryta superlatywy  związane z dbałością o ogród już nie są wystarczające zwłaszcza w odpowiedzi na bolące kości, stawy, które często w tym wieku potrafią zaboleć.

Dodatkowo należy zdać sobie sprawę że nie można kosztem swojego zdrowia przepracowywać się na rzecz ogrodu, ponieważ w starszym wieku nasz organizm nie jest już tak wydolny jak w dotychczasowym i wymaga wzmożonej troski oraz opieki.

Często spotykamy się z sytuacją gdzie ciężko przemówić do rozsądku seniorom, którzy dotychczas mieli olbrzymie, zawsze piękne ogrody, który są ich całym życiem i pasją, natomiast teraz domaga się ich organizm większej ilości odpoczynku oraz z pewnością mniejszej ilości pracy, natomiast osoby starsze, jednocześnie właściciela piękna zieleni uważają to za absurd. Po części nie ma się co im co dziwić, ciężko porzucić tak po prostu to co się kocha, w co wkładało się tyle miłości! Jednak zdrowie jak mówią najważniejsze, żaden ogród nie pomoże jeżeli jego zabraknie, dlatego należy jak w każdej sytuacji znaleźć kompromis, który może polegać na zachowaniu ogrodu, niemniej jednak z pewnych ograniczeniami zachowując przy tym umiar.

senior przy pracy w ogrodzie

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest pomoc dzieci czy wnuków pod warunkiem, że znajdą oni na to czas i możliwość Skupiając się jednak na samodzielnym ogrodnictwie seniora bo zwykle nikt z nas nie chce być uzależniony od osób trzecich zwłaszcza starsze osoby, zwykle seniorzy nie są chętni rezygnować ze swoich ulubionych roślinek jednak z czasem na własnej skórze przekonują się, że nie są w stanie już zadbać o każdy detal znajdujący się w ich ogrodzie tak jak to wyglądało dotychczas i sami dochodzą do następujących wniosków.

  1. Jednym z problematycznych zabiegów ogrodowych jest zbyt duży trawnik, który wymaga regularnego koszenia, nawadniania oraz nawożenia- dlatego cenną radą będzie jego zmniejszenie na rzecz bylin ogrodowych takich  jak na przykład cieniolubne funkie które świetnie wyglądają tworząc rabatki, które wyglądają niezwykle atrakcyjnie i nie wymagają szczególnej troski.
  2. Pozbycie się bądź zmniejszenie do ostateczności ogródka warzywnego – dla większości seniorów nie wchodzi ta opcja w grę, dopóki nie przekonają się oni na własnej skórze, że jego utrzymywanie na stare lata nie ma zbędnego sensu. Pomimo posiadania swoich zdrowych warzywek, praca jaką należy włożyć w warzywniak jest kolosalnie większa, wymagająca ogromnego wysiłku seniorów a na domiar tego warzywa są obecnie w całkiem niskiej cenie, które jak chcemy znajdziemy na targu naprawdę w zdrowej, bez ulepszaczy wersji – zatem poświęcenie seniorów jest mało opłacane.
  3. Usunięcie drzewek owocowych – brutalny krok choć jeszcze bardziej okropny będzie widok owoców wiszących na drzewie, które senior nie będzie a także nie powinien zrywać wspinając się na drzewo bądź stając na drabinie ponieważ to bardzo niebezpieczne w jego wieku. Na miejsce wiśni bądź jabłonki można posadzić krzewy bądź niskie drzewka niewymagające prac wokół nich.
  4. Likwidacja ogródka na rzecz naturalnie rosnącego lasku – to zdecydowanie najrzadziej wybierana opcja przez seniorów, zwłaszcza tych którzy są miłośnikami roślin w swoim ogrodzie, serce pęka im z bólu na samą myśl o zniszczeniu całej życiowej pracy włożonej w swoje roślinne dzieło.
  5. Zmodyfikowanie dotychczasowego ogrodu na mniej pracochłonny oraz wygodny
    w utrzymaniu- ta opcja zdecydowanie najbardziej przypada seniorom do gustu i w ostateczności są oni skłonni się na nią zgodzić. Wygoda pochodząca z takiego ogrodu polega na wyłożeniu wszelkich roślinek, które wyciąga się na wierzch przez naciętą dziurkę w specjalnej do tego folii mającą chronić rośliny przed zarośnięciem w chwastach. Ciemna folia zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznym w głąb ziemi stąd żadne chwasty w ogrodzie nie straszne! Folie można zasłonić bardzo elegancko wyglądającą korą bądź jasnymi kamyczkami, które komponują się przepięknie pomiędzy roślinkami. Oprócz tego w ramach tego wyboru należy usunąć wszelkie pracochłonne drzewa i krzewy zastępując je roślinami, które swobodnie są w stanie rosnąć bez zbędnej ingerencji człowieka a przy tym są niezwykle efektywne.

Na szczęście da się pogodzić piękny ogród z wiekiem choć czasem senior do końca nie jest w stanie się pogodzić ze zmniejszeniem bądź zmodyfikowaniem swojego królestwa zieleni to z biegiem czasu sam dochodzi do wniosku, że takie rozwiązanie jakie zostało wdrożone jest dla niego zdecydowanie korzystniejsze i wpływa korzystnie na jego zdrowie, a mniejszy ogród może być równie piękny!